home > nieuws >
   
Superbus moet met 250 km/h autosnelwegen stiller maken.

De TUDelft werkt aan een nieuwe vervoersmethode waarbij mensen over "gewone" wegen met supersnelle bussen zouden worden vervoerd. De ontwikkeling van deze Superbus is inmiddels zover dat de primeur in augustus 2008 bij de Olympische Spelen in Peking wordt verwacht. Er moet dan een prototype van de bus rijden.

De Superbus moet het antwoord zijn op het groeiende personenverkeer en richt zich op afstanden van 50 tot 200 km. Het voertuig zou een speciale baan moeten krijgen op snelwegen, of een aparte baan waar hij snelheden tot 250 km/h zou moeten kunnen rijden. Als er geen aparte baan beschikbaar is, kan hij zich tussen het overige verkeer mengen. "Wij scheiden het verkeer waar het mogelijk is om hard te rijden, en voegen het samen waar dat zinvol is", aldus ir. J. Melkert, projectleider en docent van de Faculteit Lucht- en Ruimtevaarttechniek van de TU Delft.
Kenmerken van de Superbus zijn onder andere electrische aandrijving - eventueel aangevuld met biobrandstof, zeer lage luchtweerstand, gebruik van superlichte materialen en een intelligent veersysteem dat een wiel reeds omhoog doet gaan als er een bobbel in de weg aankomt. De bus wordt bestuurd door een chauffeur, en zal gebruik maken van geavanceerde technologie om het vervoer veilig te maken. De weg wordt bijvoorbeeld met een optisch systeem gescand om de bus voor onverwachte objecten tijdig te kunnen laten remmen.
De bedoeling is dat het vervoer "vraaggestuurd" wordt aangeboden. Geen vaste lijndiensten maar vervoer van deur tot deur naar aanleiding van aanvragen die via internet of sms binnenkomen. Als voordeel van het vervoersconcept wordt gezien dat de Superbus relatief weinig investeringen vergt in de infrastructuur, aantrekkelijk is voor reizigers door de hoge snelheid, en milieuvriendelijk vanwege de electrische aandrijving.
Het project is in 2005 in gang gezet door de TUDelft, het ministerie van Verkeer en Waterstaat levert een financiële bijdrage. Verder participeert busmaatschappij Connexxion in het project. Connexxion probeert om samen met ING Bank en VolkerWessels een consortium te vormen om de exploitatie van de Superbus mogelijk te maken. Verder is het Nederlandse bedrijf VB-Airsuspension betrokken bij de ontwikkeling van de intelligente veersystemen.
(27 september 2007)

Volvo Trucks verkoop- en service-adressen.

postcodegebied

(toelichting: postcodegebied is eerste cijfer(s) van de postcode; voer B in voor Belgische adressen.)



 
ontwikkeling van electronische dienstverlening