home > info >
   
Certificering van chauffeursstoelen moet ziekteverzuim terugbrengen.

Chauffeursstoelen van onvoldoende kwaliteit zijn een bron van gezondheidsklachten bij chauffeurs. De laatste jaren wordt daaraan echter wat gedaan. Nadat in eerste instantie de BGZ Wegvervoer een stoelkeuring instelde, heeft op 1 april 2002 TNO deze rol overgenomen.
Op basis van de herziene NEN 5518 heeft BGZ Wegvervoer het protocol voor een kwaliteitscertificaat voor vrachtwagenstoelen aangepast. Op verzoek van importeur, fabrikant of stoelenleverancier zijn enkele tientallen stoelen onderworpen aan een check aan de hand van het Meetprotocol Stoel Kwaliteit van BGZ Wegvervoer. Bij voldoende geschiktheid werd een certificaat voor het betreffende stoeltype afgegeven.
De stoelen werden dan door de fabrikant/leverancier voorzien worden van een "stoel kwaliteit" sticker van BGZ Wegvervoer. Het kwaliteitskenmerk vervalt echter na verloop van tijd, en dan moet er opnieuw gecertificeerd worden.
Sinds 1 april 2002 wordt de certificering van chauffeursstoelen en cabines voor vrachtwagens en bussen verricht door TNO Certification bv. Op 15 april 2003 is het eerste certificaat uitgereikt. Het meetprotocol Stoel Kwaliteit maakt deel uit van het TNO/BGZ meetprotocol voor certificering van vrachtwagens-, buscabines en chauffeursstoelen, versie 2002.
Deze stoelen hebben het "Stoel Kwaliteit"-merk van BGZ:
  • Van ASS Autofauteuils: ASS Cargo line 200, ASS Cargo line 300, ASS Cargo line 600.
  • Van DAF Nederland: DAF/Isri XF Super Luxe, DAF/Isri XF Luxe, DAF/Isri CF Luxe, DAF/Isri CF Super Luxe, DAF/Isri CF Standaard.
  • Van Mercedes-Benz Nederland: Grammer MSG 90.5 PG Comfort, Isri 7900/947 Elektrisch.
  • Van Savas Seating: Grammer Arizona by Savas 1.1.
  • Van Scania Nederland: Scania -Isri standaard, Scania -Isri luxe.
  • Van Scheel: Isri 7800 Model TR3.
  • Van Sluyter Nieuwegein: Recaro RNA-P, Recaro RNA-P Sigus, Recaro RNC-P Sigus, Recaro RNE-P.
  • Van Volvo Nederland: Volvo Comfort (FH-serie), Volvo Standaard (FH-serie), Volvo Isri FH/FM comfort.
    BGZ wijst erop dat alleen de vermelde typen zo'n Stoel Kwaliteitmerk hebben ontvangen. De andere stoeltypen van een merk zijn niet gekeurd of heeft men (nog) niet ter beoordeling aangeboden. Ook is het belangrijk bij de aanschaf van een truck te vragen of deze standaard uitgerust is met een stoel met dit Kwaliteitmerk en dat het dus niet gaat om een showmodel. Houdt er ook rekening mee dat een goedgekeurde stoel in het gebruik beperkt kan worden door de cabinematen, bijvoorbeeld qua instelbereik, zodat hij dan toch niet aan de norm voldoet.
    Naast de kwaliteit van de chauffeursstoel zelf, zijn ook een juiste stoel-instelling en goed/regelmatig stoelonderhoud van belang. Een slechte stoel en zit leveren een forse bijdrage aan het verzuim in het beroepsvervoer. Veel verzuimklachten in het beroepsvervoer hebben te maken met het klachten aan het bewegingsapparaat.
    Ondernemers die een truck kopen met een gecertificeerde of door BGZ goedgekeurde stoel, genieten een klein fiscaal voordeel, de zogenaamde Farbo-regeling.
    (15 april 2003)

  •  
    ontwikkeling van electronische dienstverlening